sobota, 24 listopada 2012

Pamięć

pamięć człowieka
pamięć autobiograficzna
pamięć deklaratywna
pamięć długotrwała
pamięć epizodyczna
pamięć krótkotrwała
pamięć nieświadoma
pamięć proceduralna
pamięć robocza
pamięć semantyczna
pamięć świadoma
pamięć świeża
pamięć ultrakrótka
przechowywanie informacji, przypominanie, zapamiętywanie, zapominanie



Pamięć to jedna z funkcji naszego mózgu, bez której tak naprawdę nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Pamięć to także zdolność poznawcza, która pozwala nam na odtwarzanie informacji o świecie, ludziach i naszym życiu. Bez niej nie moglibyśmy korzystać ze wszystkich naszych doświadczeń. Można rozpatrywać ją pod paroma względami. Jednym z nich jest trwałość pamięci, czyli to na jak długo jesteśmy w stanie zapamiętać dane informacje. Kolejnym aspektem jest wierność, czyli to w jakim stopniu zapamiętana informacja jest zgodna z rzeczywistością. Także szybkość zapamiętywania odgrywa ważną rolę, jeżeli chodzi o pamięć. Gotowość  jest również ważnym czynnikiem w pamięci. Polega ona na tym jak szybko jesteśmy w stanie wydobyć potrzebną nam informację. I wreszcie pojemność, czyli ile jesteśmy w stanie zapamiętać.

Jest wiele zaburzeń związanych z pamięcią. Jednym z nich, bardzo popularnym, jest amnezja czyli niezdolność do zapamiętywania. Zaburzenia mogą mieć różne aspekty. Jedni z nas będą mieli problem z zapamiętywaniem, a inni mimo iż mają pamięć szybką, nie będą wstanie na długo zapamiętać danych informacji.

Na problemy z pamięcią wpływa wiele czynników. Każdy z nich może posiadać inne źródło. Przyczyny zaburzeń pamięci to: uszkodzenie mózgu, starszy wiek, choroba Alzhaimera, otępienie w różnych odmianach, depresja, nadużywania alkoholu, stres, brak witaminy B12 lub kwasu foliowego.

  • Arktyczny Korzeń,
  • Lecytyna,
  • Gotu Kola,
  • Fosfatydyloseryna,
  • Bacopa Mon. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz